Listwy okienne i inne elementy przyokienne

Funkcjonalne i ozdobne dodatki do okien

Budując wymarzone wnętrze, każdy detal liczy się równie mocno. Znaczenie mają meble, dodatki, a nawet kolor ścian. Nie inaczej jest z oknami. Jest to bowiem jeden z kluczowych elementów każdego budynku, który łączy wnętrze z otoczeniem. Często koncentrujemy się na większych komponentach, takich jak typ okna czy jego dźwiękoszczelność. Jednocześnie zapominamy o drobniejszych, ale równie ważnych elementach. Listwy okienne, parapety czy klamki odgrywają kluczową rolę w estetyce i funkcjonalności. Ważny jest też wygląd okien z zewnątrz, gdzie można również dodać ozdobne listwy lub podparapetniki.

Listwy okienne – więcej niż dekoracja

Pierwsze wrażenie estetyczne ma ogromne znaczenie. Listwy okienne są niczym obramowanie dla obrazu. Podkreślają urok okna i dodają elegancji całej ścianie. Wewnątrz mogą stanowić samodzielne dekoracje, natomiast z zewnątrz to najczęściej rozbudowana sztukateria elewacyjna. Przy tym nie tylko sam wzór ma znaczenie. Odmienne efekty można uzyskać, wybierając różne materiały. Listwy mogą to być wyroby z tworzyw sztucznych, drewna, metalu, a nawet kamienia. Choć ta ostatnia opcja jest dość rzadko wybierana z uwagi na ciężar i trudny montaż.
Funkcje listew okiennych:

  • Dekoracyjna – dla wielu osób to właśnie estetyka jest kluczową zaleta listew. Z tego powodu powstaje sztukateria Gdynia, której częścią są listwy okienne.
  • Ochronna – odpowiednio dobrane listwy zapobiegają uszkodzeniom krawędzi okna oraz ścian. W pewnym stopniu chronią też przez wilgocią.
  • Izolacyjna – listwy przyokienne wspomagają właściwości izolacyjne okien. Zapewniają tym samym lepszą ochronę przed zimnem i hałasem.

Inne elementy przyokienne

Montaż okna, to dopiero pierwszy krok w kierunku odpowiedniego wykończenia ściany. Zdecydowana większość okien posiada parapet. Chroni on przede wszystkim przed napływem powietrza z zewnątrz bądź jego utratą z wewnątrz. Do tego parapety wewnętrzne stanowią istotny element dekoracyjny. Mogą stać się też miejscem na doniczki z kwiatami, książki czy ozdoby. Natomiast wersje zewnętrzne chronią ścianę przez deszczem i śniegiem. Prawidłowo zamontowane, zapobiegają powstawaniu zacieków na elewacji. W wielu miejscach można też zauważyć podparapetniki, które upiększają ścianę.

Okna z zasady maja wpuszczać do pomieszczenia światło. Jednak bywają sytuacje, kiedy chcemy owe światło zablokować. Służą do tego rolety i żaluzje. Ich dobór to głównie kwestia gustu. Można wybierać spośród produktów zaciemniających lub przepuszczających promienie słoneczne w pewnym procencie. Warto przy tym pamiętać, że takie zasłony są widoczne także z zewnątrz. Niewłaściwie dobrane do koloru elewacji mogą sprawić, że cala sztukateria elewacyjna będzie wyglądać słabo przy zasłoniętych oknach.